Як технології змінюють агросектор світу

Як технології змінюють агросектор світу

Які задачі сільського господарства в найближчому майбутньому зможуть вирішити вчені? Ось перелік з семи технологій, про які треба знати, тому що можливо через декілька років ми не зможемо уявити сільське господарство без них.

1. Технології розпилення ЗЗР та машинне навчання

Є технології, які з першого погляду здаються дуже перспективними, але їм важко знайти практичне використання, яке зробить їх дійсно цінними. Серед них машинне навчання — здатність комп'ютера накопичувати інформацію про роботи на полі, або навіть самостійно приймати рішення.  

Але з першого погляду прості завдання на практиці виявляються складними. Наприклад, внесення гербіцидів.

Технологічний стартап Blue River вирішив сконцентрувати свої зусилля на конкретному виді бур'яну, який зараз став окремою проблемою для фермерів в США, — стійкій до гербіцидів щириці Палмера. Стартап створив машину, здатну "навчитися" виявляти та розпилювати гербіцид конкретно на цей бур'ян.

Поки технологія працює в режимі тестування і повинна вийти в продаж в наступному році. А тепер уявіть як така машина буде боротись з сосонкою та пирієм!

Поки технології впроваджуються в США, будемо сподіватись, що вітчизняні стартапи підхоплять тренд та будуть розвивати цю ідею.

2. Інтернет речей (IoT)

Щоб бути комерційно привабливою для фермерів, користь від інтернету речей для сільського господарства має бути чіткою і зрозумілою. Технологія повинна поєднати всю електроніку на полі в єдину систему і бути зручною в керуванні.  

Інтернет речей вже входить в сільське господарство і забезпечує виконання таких процесів: контроль рівня палива в баку, вологість ґрунту, підрахунок опадів, контроль зрошувальних насосів та збір біометричних даних великої рогатої худоби. Всі процеси можна контролювати через смартфон.

Soil IQ — пристрій для онлайн вимірювання показників ґрунту. Дані передаються по Wi-Fi

IoT має потенціал, який може включати буквально мільярди пристроїв і речей в сільському господарстві, які раніше не мали голосу. Поштовх до розповсюдження технології дадуть довгопрацюючі акумулятори і недорогі модулі живлення. В тому числі на сонячній енергії. І вони вже з'являються

З технологіями інтернету речей працюють і в Україні. Це SkokAgro, BiTrek і Макролаб.

3. Контроль іригації

Стрімко розвиваються технології зрошення.  В цьому сегменті є системи, що доповідають про показники вологості ґрунту, погоду на місцях та надають змогу регулювати процеси іригації прямо зі смартфону в реальному часі.  

І майбутнє для контролю поливу ще яскравіше. Виробники, такі як Valley та Lindsay, працюють над побудовою зв'язку з іншими типами датчиків на місцях в США, щоб користувачі могли бачити, як складаються справи у сусідів і приймати більш виважені рішення. Це дозволить покращувати загальні показники місцевості.

Додаток Lindsay для контролю іригації поля

В Україні цим займається Reinke, Нетафім.

4.  Моделювання внесення азотних добрив

Добрива є одним з найбільших статей витрат для сільського господарства. Тому економія на внесенні є дуже важливою. З однієї сторони — необхідно дотримуватись технології та вносити необхідну кількість добрив. З іншої поля бувають неоднорідними по своїм характеристикам, і одна ділянка може мати повноцінний вміст мінералів, а інша — недостатній.

Це ж стосується і посівів — іноді буває дуже складно отримати рівномірні сходи на всьому полі. Завжди будуть ділянки, де рослини виросли слабшими і менш здоровими. Саме тому з'явилась ідея автоматичного внесення різних об'ємів добрив.

Додаток, розробленний Adapt-N, який вираховує показники азоту в частинах поля

Розвиваються рішення, які дозволяють визначити показники азоту в ґрунті та на основі цих даних побудувати електронні карти внесення. Ці карти необхідні, щоб розкидач добрив вносив їх диференційовано, дозволяючи підживити конкретні ділянки, і не вносити добрива туди, де в цьому потреби не має.

В Україні цим займаються такі компанії, як AgriLab, Західний буг, Кернел, Esri Ukraine.

5. Розвиток дронів

Поки дрони недостатньо потужні, щоб взяти на себе частку робіт на полях. Але все може змінитись у найближчому майбутньому.

Розробники хочуть досягти такої потужності батареї дронів, щоб вони могли облетіти 400 га на одному заряді. Стартапи починають робити апарати з високоякісним NDVI/NIR пристроями, щоб дрони могли якісно відслідковувати стан посівів. А компанія КрайТехнолоджі пристосовує дронів для внесення ЗЗР на полі.

Тому можна сподіватись, що скоро про дронів будуть не тільки розмовляти, але й постійно бачити на полях.

Україна вже має гарних представників в цій області. Серед них Drone.ua, AgroDrone, FlyTechnology, ENVI-LOGIC.

6. Датчик для перевірки стану посівів

Тепер технології дозволяють зануритись у ґрунт та подивись, як себе почувають посіви. Для цього створили спеціальні датчики, які стежать за вмістом в ґрунті вологи, органічних речовин, та дозволяють планувати зміни в вирощуванні врожаю.

Новітні датчики крім даних про посіви показують клієнту, що ви контролюєте процеси на полі шляхом впровадження новітніх передових технологій збору інформації.

В Україні подібним займається SkokAgro.

Датчик SmartFirmer збирає інформацію про стан посівів

7. Робототехніка

Роботи — найбільш популярна тема, коли річ заходить про інновації.

І до цього прогрес неодмінно дійде. Бажаючих працювати з землею стає менше, а робочі руки потрібно буде десь брати. Хоч і роботичні. Але все ж спочатку будуть розвиватись вищезгадані в матеріалі технології.

Першими роботи з'являться в плодовоовочевій промисловості. На черзі — робот для збору яблук.

Українці теж розробляють роботів. Наприклад, нещодавно був представлений агроробот мостового безпахотного землеробства AgroSmart L. Він працює на сонячній енергії і має замінити габаритну техніку, яка при проходженні по полю ущільнює ґрунт.

По матеріалам: www.precisionag.com